Rady a tipy pro nejlepší úklid od těch nejpovolanějších

Kde byste raději strávili dovolenou, nebo odpočinek na služební cestě? V luxusním bytě plném špíny, prachu a zápachu, nebo raději ve standardním pokoji, který je čistý, udržovaný a uklizený? Stejně jako většina ostatních lidí byste jistě dali přednost druhé variantě. A přitom nedostatek péče a zanedbaný úklid odrazuje spoustu hostů od další návštěvy hotelů, motelů, ubytoven i krátkodobě pronajímaných bytů. Pokud nechcete udělat stejnou chybu, poslechněte si pár ověřených rad ohledně úklidu ubytovacích prostor.

Standardizujte

Pokud má být opakovaný úklid efektivní a má si udržet stejnou úroveň i v dlouhodobém časovém horizontu, musíte jej standardizovat. Jinými slovy – zajistit, aby byl prováděn vždy stejně, ve stejném rozsahu a ve stejné posloupnosti. Pro tyto účely se skvěle hodí plán úklidu, nebo jednoduchý checklist s rozpisem činností. Čas od času je ale dobré tento plán zrevidovat a případně zaktualizovat.

Buďte efektivní

I při úklidu se musí přemýšlet, zejména pak při jeho plánování. Je například nesmysl utírat prach, který následně znovu rozvíříte při vynášení a výměně povlečení. Stejně jako nemá smysl vytírat podlahu, kterou následně zase znečistíte při likvidaci odpadků. Oproti tomu, zatímco vysáváte, může vám myčka mýt nádobí, nebo pračka prát deky. I zdánlivé maličkosti mohou ve finále dát dohromady pěkných pár minut.

 

Myslete na detaily

Používáte lepicí váleček na odstranění vlasů z křesel, židlí, pohovek a polštářů? Dbáte na setření prachu mezi žaluziemi a na vypínačích? Kontrolujete pravidelně stav osvěžovačů toalet? Jistě, není to nic, co by mělo naprosto zásadní vliv na čistotu pokoje či bytu, ale právě tyto detaily dávají dohromady dokonalý celek – nepodceňujte je a nezapomínejte na ně.

Buďte disciplinovaní

Nakoukneme do pokoje, nevidíme žádný nepořádek, a tak se rozhodneme, že protentokrát můžeme úklid maličko ošidit. Takové nutkání máme někdy asi všichni. Jenže pak se může lehce stát, že přehlédnete na první pohled nepostřehnutelnou nečistotu, nebo vám ujde nějaký ten odpadek na nejméně vhodném místě. Nejlepší je tedy při úklidu dodržovat železnou disciplínu – dříve nebo později se vám to vyplatí.

 

Buďte šetrní, ale nepřehánějte to

Kdo šetří, má za tři. Kdo ale šetří na nesprávných místech, ten může splakat nad výdělkem. A to v pohostinství platí doslova a do písmene. Není samozřejmě nutné kupovat nejdražší čisticí prostředky a ten nejluxusnější toaletní papír. Vždy byste ale měli umět najít rozumný kompromis mezi kvalitou a cenou. Taková leštěnka na nábytek s aromatem vyčpělého benzínu vám sice může ušetřit pár desítek korun, ale stejně tolik hostů klidně odradí od další návštěvy u vás.

Investujte čas i energii

Víme, že bez práce nejsou koláče. A pokud vám opravdu nezbývá čas a energie na poctivý úklid, nebojte se poohlédnout jinde. Profi úklidová služba odvede skvělou práci za přiměřený peníz a vy se můžete v klidu věnovat jiným aktivitám.